Mi ez?

Egy naprakész, független online utazási magazin, blog, vagy valami hasonló. Ha van aktualitás, azzal foglalkozik, ha nincs, akkor csak utazgat a világban, szebbnél szebb helyeken. Válogat a nemzetközi anyagokból, az itthon megjelent irásokból, refletál rájuk, gyűjti azokat, és saját élményekről is beszámol.

Kattintós

Friss topikok

Meglátja a világ Tutankhamon arcát (Videó)

2007.11.06. 08:43 | Utazgató | Szólj hozzá!

Címkék: videó egyiptom

Mióta megtalálták a sírját, csak háromszor vették le a múmia halotti maszkját. Most azonban bárki megláthatja a háromezer éve, rejtélyes körülmények között meghalt gyermekfáraó arcát.

Tutankhamon fáraó (Forrás: Index.hu)

Az ókori Egyiptom leghíresebb uralkodója, a gyermekfáraó Tutankhamon arcát az utóbbi háromezer évben nagyjából ötven ember láthatta a híres arany maszk nélkül; most azonban kiveszik a szarkofágból a múmiát, és külön őrzik meg az utókornak. A kutatók szerint erre azért van szükség, mert a szarkofágban nem tudják megfelelően megóvni a meleg és a nedvesség károsító hatásától a testet.

A maszk, és az arc, ami mögötte vanTutankhamon időszámításunk előtt 1333 és 1324 között uralkodott, mindössze kilencévesen került a trónra. Uralkodása messze nem volt olyan meghatározó, mint amilyen híres a sírjának felfedezése után lett. Amikor 1922-ben Howard Carter brit régész megtalálta, a gyermekfáraó sírja érintetlen volt, ami szinte példátlan a sírrablók által felprédált egyiptomi Királyok völgyében. A felfedezés sajtóvisszhangját tovább növelte, hogy a régészek közül néhányan homályos körülmények között haltak meg később. A fáraó átkának története hamarosan az egyik legismertebb városi legenda lett világszerte, Tutankhamon arany halotti maszkja pedig a leghíresebb lelet az ókori Egyiptomból.

A CNN "kommentár nélküli" felvételei az eseményről

Carter csapata 1922-ben darabokra vágta és kivette a múmiát a szarkofágból, majd 1926-ban a testet visszahelyezték oda, és azóta összesen három alkalommal vették le a maszkot, röntgenes vizsgálatokhoz. Egy ilyen vizsgálat alapján állították sokáig azt a tudósok, hogy a fáraó gyilkosság áldozata lett - egyes történészek szerint azért, mert megpróbálta visszatéríteni a birodalom népét a többistenhitre, miután elődje, IV. Amenhoteph fáraó bevezette az egyistenhitet, Amon-Ra, a napisten kizárólagos imádatát. Azóta több teória is közszájon forog a fáraó halálával kapcsolatban.

A fáraó légkondicionált vitrinben biztonságba helyezett múmiáját Luxorban tekinthetik meg az érdeklődők. (Forrás: Index.hu, Youtube, EgyptologyOnline)

További képek itt találhatóak >>

Sok minden Tutankhamon fáraóról >>

A TV-ben a fáraóról legközelebb >>

A bejegyzés trackback címe:

https://utazgato.blog.hu/api/trackback/id/tr99315988

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása